Hatalmas örömhírt jelentett be a magyar válogatott csapatkapitánya
A Ferencváros Böde-Bíró Blankának és családjának szívből gratulált és jó egészséget kívánt.
A politikai hullarablás e minősített esetén nem rugóznék tovább.
„Nem lep meg, hogy van olyan, aki egy 11 éves gyerek fölfoghatatlan meggyilkolását is arra használja, hogy kitegyen egy képet Magáról.
A politikai hullarablás e minősített esetén nem rugóznék tovább, de engedelmükkel van itt más is.
A helyzet ugyanis nem egyértelmű. Eleve a bűntett nem tud »elévülni«. A büntethetőség tud elévülni, amelyről viszont a BTK kimondja, hogy az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekményeknek a büntethetősége nem évül el (26.§ 3 bek. c).
Viszont a törvény egy másik helyen azt tartalmazza, hogy a fiatalkorúakra vonatkozó speciális szabályoknál a büntethetőség elévülése határidejének számításánál a fiatalkorúakra meghatározott időtartamok az irányadóak (109. § 4bek). Vagyis, ha egy fiatalkorú fegyveres rablásban vesz részt, amelynek felső tétele 10 év, akkor 5 évre büntethető, és ennyi az elévülés is.
E szerint tehát 15 év alatt elévül az emberülés különös kegyetlenséggel elkövetett esete, mivel a vonatkozó passzus így hangzik: »a bűncselekmény elkövetésekor tizenhatodik életévét betöltött fiatalkorúra kiszabható szabadságvesztés leghosszabb tartama a) életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekmény elkövetése esetén tizenöt év«.
A törvény azonban – mint láttuk – egy korábbi helyen kizárja ez esetben az elévülést, tehát a büntethetőség határidejének számításába bele sem kéne kezdeni.
Csakhogy a jogértelmezés juthat arra, hogy mivel a jogalkotó a kifejezetten említi a fiatalkorúaknál az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető cselekmények esetében a 15 évnyi maximumot, és egy bekezdéssel később a törvény meg ezt hivatkozza vissza, tehát a szándék arra irányult, hogy megadja az elévülést.
Ám a helyzet még bonyolultabb, mert az elkövetéskor még nem ez a BTK volt hatályban. A régi pedig az elévülés kizárásának feltételéül nem az életfogytot teszi meg, hanem az emberölés súlyosabban minősülő eseteiről ír, míg a fiatalkorúakra vonatkozó elévülési szabályoknál már akkor is az életfogytig tartó szabadságvesztés fordulat található, ami alól a törvény egy speciális rendelkezése korábban már kivette az emberölés minősített eseteit.
Ez egyértelműbb, de alighanem kúriai döntés kéne az értelmezéshez. Az elvett életet viszont az sem adja vissza, ahogy a hozzátartozók szándékát sem enyhíti, de azt legalább megmutatja, hogy a jogszabály-módosítások nem arra valók, hogy fölfokozott és tovább hergelt közhangulatnak megfeleljenek, hanem hogy egyértelműek és szabatosak legyenek. A Fidesz pont azt kapja vissza, hogy erről nem egyszer megfeledkezett.”
***
Kapcsolódó vélemény
Félreértés ne essék nem bosszút várok, hanem példás büntetést. Üzenetet!
Nyitókép: AFP/Kisbenedek Attila